Во Бугарија запленет арсенал оружје поголем од оној на специјалната единица

296

Бугарските власти запленија голема количина оружје и муниција за време на полициски рации во Софија и во село во централниот дел од државата.

Бугарскиот премиер Бојко Борисов истакна дека оружјето конфискувано од полицијата е со висок квалитет и количината е поголема од оружјето достапно на специјалната единица. Борисов, исто така, рече дека дел од запленетото оружје всушнот било платено од државатра преку контролирана доста

Полицијата пронашла автоматски пушки, митралези, лансирни гранати и повеќе десетици илјади куршуми. Според првични информации, оружјето е произведено во фабрика во централна Бугарија. Полицијата соопшти дека е уапсен еден човек

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.