Во чест на Свети Никола готвиме посно: Вкусна сарма и слатка баклава

Во повод празникот Свети никола денеска во кујната на Нетпрес ќе зготвиме нешто посно, традиционачна сарма и вкусна баклава.

Потребно:

1 главица кисела зелка

400 гр ориз

4 страка праз

црн пипер

црвен пипер

250 гр масло за јадење

Подготовка:

Одвојте ја зелката лист по лист на малечки парчиња. Исечете го ситнo празот и добрo испржете го на маслотo. Потоа дoдајте го црвениот пипер и оризот. Прoпржете го уште малку и тргнете го од оган, а потоа додајте го црниот пипер и дoста суво нане. Свиткајте сарми во големина на oрев. Налејте ги со малку расолница и вода и варете ги на тивок оган. Кoга ќе бидат скоро варени сармите, додајте уште еден филџан масло.

А за десерт послужете баклава, одлична со кафе.

 

Потребно:

1/2 кг кори

300 гр шеќер

500 гр кисела вода

300 гр масло за јадење

300 гр мелени ореви

1 ќесичка прашок за печиво

За шербет:

750 мл вода

1 кг шеќер

Подготовка:

Состојките се мешаат заедно и секоја кора се мачка од филот и по желба се додаваат сецкани ореви во филот.Се мачка и последната кора, се сече и се пече. Кога ќе се одлади се посипува со врел шербет.

 

 

 

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.