Во два инцидента повредени две деца во Делчево

283

Два несреќни случаи попладнето во средата се случија во Делчево и во двата одделно повредени се малолетни деца, пренесува агенцијата МИА.

Во првиот случај дете, сакајќи да премине улица во централното градско подрачје било удрено од автомобил со кочански ресгистарски таблички по што со полесни повреди е пренесено во Здравствениот дом во Делчево. Во другиот случај, дете од селото Тработивиште од засега непознати причини паднало од дрво по што веднаш е пренесено во делчевската амбуланта.

Директорката на болницата Марија Глигоровска ги потврди и двата случаи. Како што не информираше на децата им се прават рендтгенски и останати рутински прегледи по што заради потврдување на состојбата ќе бидат испратени во Медицинскиот центар во Штип. Засега децата се во стабилна состојба со полесни повреди.

Официјални соопштение за несреќата, од делчевската полиција најавија по обезбедувањето на сите потребни информации за комплетен увид во врска со немилиот настан.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.