Во Грција од денеска секаде без маски

Од денеска во Грција не мора да се носат маски, дури ни во затворени простории, во ресторани, барови, хотели. Оваа мерка, како и најавата дека сите останати епидемиолошки мерки кои постоеја поради пандемијата на корона вирус ќе се одложат до 15 септември, неодамна ја најави грчкиот министер за туризам, Василис Кикилијас.

„Сите мерките се одложени до 15 септември, а потоа таа одлука повторно ќе се разгледува. Ако нема нови штрајкови, тоа нема да биде проблем“, рече Кикилијас.

Тој рече дека минатата сезона имало 700.000 српски туристи, а годинава се очекува 900.000 туристи од Србија да дојдат во Грција, што е приближно на нивото  одпред пандемијата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.