Во Грција откажани сите летови за четврток: 24-часовен штрајк поради трагичниот судир на два воза

Пристигнувањата и полетувањата на грчките аеродроми ќе бидат суспендирани во четврток, на 16 март, за кога е најавен 24-часовен штрајк на контролорите на летање и вработените во цивилната авијација поради железничката несреќа.

Во директен судир на патнички и товарен воз на 28 февруари во близина на градот Лариса, загинаа 57 лица, а десетици беа повредени.

Генералниот штрајк, свикан од најголемите синдикати во приватниот и јавниот сектор во земјата, е последен во серијата акции против конзервативната влада и политичкиот систем кој постојано ги игнорираше апелите на синдикатот за безбедносни мерки.

Неименуван претставник на цивилната авијација изјави за Ројтерс дека сите летови ќе бидат суспендирани на 16 март и ќе бидат дозволени само попатни летови, како и итни летови и летови за пребарување и спасување.

Компаниите „Еџин ерлајнс“ и „Олимпик ер“ соопштија дека тој ден биле принудени да ги откажат сите домашни и меѓународни летови. Штрајкот ќе влијае на стотици летови низ земјата на околу 40 аеродроми.

Покрај тоа, поради штрајкот, бродовите ќе останат во пристаништата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.