Во Хрватска 65 нови случаи на заразата и тројца починати од Covid-19

49

Во Хрватска во последните 24 часа потврдени се 65 нови случаи на заразата со коронавирусот, починале уште три лица, а бројот на активни случаи во моментов е 2.220, соопшти во понеделникот тамошниот Национален штаб за цивилна заштита.

Меѓу заболените 310 пациенти се наоѓаат на болничко лекувања, од кои 22 пациенти се на распиратори.

Од 25-ти февруари, кога е потврден првиот случај на инфекција со новиот коронавирус во Хрватска, до понеделникот регистрирани се вкупно 13.598 зарази, од кои со смртен исход завршиле 227 случаи, а 11.151 пациенти заздравеле.

Во самоизолација во моментов има 8.217 лица. Досега во Хрватска вкупно се тестирани 225.014 лица, од кои 3.180 во последните 24 часа.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.