Во Хрватска денеска запира меѓуградскиот сообраќај

16

Министерот за внатрешни работи на Хрватска и шеф на Штабот за цивилна заштита Давор Божиновиќ најави нови мерки против ширење на заразата со коронавирус, вклучително и забрана за напуштање на престојот и запирање на меѓуградскиот сообраќај.

Божиновиќ најави дека во текот на денот во Хрватска ќе биде забранет меѓуградскиот сообраќај, што се однесува на автобусите но и автомобилите.

– Денеска е последен ден кога ќе може да се одвива меѓуградскиот сообраќај со приватни автомобили и на секој друг начин, рече Божиновиќ.

Тој ги повика сите што го напуштиле Загреб по земјотресот да се вратат во градот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.