Во Хрватска пијан Македонец со автомобил удрил во автобус полн со патници

Во понеделникот околу 19 часот и 20 минути во полиција во Пажин била пријавена сообраќајна незгода во која автомобил удрил во автобус. Несреќата ја предизвикал 41-годишен Македонец кој управувал под дејство на алкохол.

– Од спроведената кривична истрага е утврдено дека 41-годишен државјанин на Македонија управувал автомобил со пулски регистрации на патот ДК Бадерна – Пазин под дејство на 1,39 промили алкохол. Возачот не се движел среде обележаната сообраќајна лента, туку слетал надвор од коловозот и удрил во патоказ, по што се вратил на коловозот, каде удрил во автобус, управуван од 45-годишен човек, јавува ПУ Истра.

Во моментот на несреќата во автобусот имало 25 патници и уште еден возач на автобус, но никој од учесниците не е повреден.

-Против 41-годишникот се поведува прекршочна постапка согласно Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, додаваат од полицијата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.