Во идеалниот тим на СЕХА лигата двајца ракометари од Еурофарм Пелистер и еден од Вардар 1961

Регионалната ракометна СЕХА лига денеска го објави идеалниот дел на регуларниот дел од сезоната во кој се најдоа вкупно тројца ракометари од македонските екипи Еурофарм Пелистер и Вардар 1961.

Во традиционалниот избор на капитените на екипите учесници во СЕХА лигата, Невен Стјепановиќ од Еурофарм Пелистер е прогласен за најдобар десен бек, а неговиот соиграч Јосип Периќ за најдобар среден бек, и воедно за најкорисен играч.

Стратегот на Еурофарм Пелистер Жељко Бабиќ е тренер на регуларниот дел од сезоната во СЕХА лигата.

За најдобро лево крило е избран Тимур Дибиров од Вардар 1961, додека неговиот клупски колега Клеб Каладаш е прогласен за најдобар дефанзивец.

Идеален на СЕХА: Матеј Асанин (ППД Загреб), Невен Стјепановиќ (Еурофарм Пелистер), Јосип Периќ (Еурофарм Пелистер), Оливер Рабак (Татран Прешов), Вукашин Воркапиќ (Металопластика), Влачаслав Бокан (Мотор Запорожје), Тимур Дибиров (Вардар 1961).

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.