Во Кривичен се очекува да почне рочиштето за притвор за Мандиќ

129

Обвинителката Вилма Русковска пристигна во Кривичниот судот каде секој момент се очекува да биде спроведена осомничената потпретседателка на „Меѓународен сојуз“ Јасна Мандиќ.

Во судот се очекува да почне рочиштето за притвор за Мандиќ.

Таа е една од осомничените во новата истрага за „Рекет“ што денеска ја отвори Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција. Истражната постапка ќе се спроведува против пет физички лица и едно правно лице.

Покрај Мандиќ, меѓу осомничените е и Фросина Ременски почесна претседателка на невладината на Боки 13 и функционерка од СДСМ за која Обвинителството бара да и биде одземен пасошот или редовно да се појавува во судот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.