Во моментов ЕСМ задоволува 100 отсто од потребите на регулираниот пазар

39

АД ЕСМ во моментов ги покрива 100 отсто од потребите на универзалниот снабдувач со електрична енергија кој ги снабдува домаќинствата и малите потрошувачи на регулираниот пазар, а непречено тече и набавката на јаглен за потребите на термоцентралите, порача денеска министерот за економија Крешник Бектеши.

– ЕСМ работи согласно побарувањата од универзалниот снабдувач со електрична енергија – ЕВН хоум и номинациите што секојдневно универзалниот снабдувач ги дава за наредниот ден и во моментов 100-процентно ги задоволува потребите на регулираниот пазар. Согласно податоците кои ги добиваме во Комисијата за справување со енергетската криза во континуитет се врши и испораката на јаглен за потребите на РЕК Битола и ТЕЦ Осломеј – рече Бектеши во одговор на прашање на денешната средба со новинарите.

Прашан на кој начин го убедиле АД ТЕ-ТО да и продава струја на државата по 170 евра за мегават час иако претходно излезе со соопштение дека не може да ја продава под 250 евра, Бектеши рече дека тоа го постигнеле преку разговори.

– Преку разговори се убедувавме, а најверојатно тие, имајќи во предвид дека оваа држава има закони и одлуки, решиле да ги почитуваат законите и одлуките. Таквите одлуки се носени согласно прописите во државата и ми е мило што тие го испочитуваа тоа – потенцира Бектеши.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.