Во Нетпрес кујната денеска македонски раженчиња и колачиња со пиво

За денешниот ручек Ви предлагаме вкусни раженчиња на македонски начин, а за десерт подгответе вкусни колачиња со пиво.

Потребно:

500 гр. јагнешко без коска

100 гp. димена сланина

200 гр. јагнешки дроб

2 зелени пиперки

8 печурки

црн пипер

сол

масло за јадење

Подготовка:

Месото, пиперките, печурките и сланината исечете ги на мали парченца и редете ги на жица или стапче за раженче. Секoе (раженче) премачкајте го со маслo и сок од лимон, посoлете го ставете црн пипер и печете го на скара.

Одлични колачиња, кои брзо се подготвуваат.

pivarki

Потребно:

250 мл пиво

250 мл масло за јадење

1 пециво

2 лажици шеќер

100гр гриз

600-700 гр брашно

100 гр сецкани ореви за полнење

За шербет:

700 мл вода

800 гр шеќер

1/2 лимон

150 гр мелени ореви или кокос за посипување

Подготовка:

Се замесува тесто од маслото, пивото, гризот и брашното помешано со пецивото. Од тестото се зема во рака и се обликуваа топчиња кои се полнат со оревчиња и се редат на подмачкан плех.

Шеќерот се налева со водата и се става да врие 5минути. а потоа се трга и се попаруваат ладните колачи

Одозгора може да се поросат со мелени оревчиња или кокос.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.