Војничка сексуално нападната од колега во кумановската касарна

146

Случај на сексуален напад е регистриран вчера во кумановската касарна „Боро Менков“, дознава Курир.

Според нашите информации војничка била нападната од нејзина колега. Од МВР за Курир потврдуваат дека таков случај е пријавен кај нив.

-На 19.11.2019 во 19.20 часот во СВР Куманово, вработена во АРМ, пријавила дека на 18.11.2019 околу 13.00 часот во касарната „Боро Менков“ во Куманово нејзин колега се обидел да изврши обљуба над неа, информираат од МВР за Курир.

Од Министерството додаваат дека за случајот известен е Јавен обвинител и се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Нашата редакција беше контактирана од страна на Министерството за одбрана кое испрати реакција во врска со наводите за сексуално вознемирување на припадничка на Армијата во касарната во Куманово.

-Министерството за одбрана најстрого осудува секаков обид за сексуално вознемирување. Сексуалното вознемирување во Армијата е апсолутно недозволиво. Случајот се испитува и доколку се докаже министерството ќе има нулта толеранција. Никој не смее да помисли да ги вознемирува припадничките на Армијата и да го намалува угледот на Армијата, се вели во реакцијата на Министерството за одбрана испратено до редакцијата на Курир.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.