Во Nissan подготвуваат план за можно излегување од соработката со Renault

67
EPA/STEPHANIE LECOCQ

Раководството на јапонскиот производител „Nissan“ го забрзува развојот на планот за прекин на алијансата со францискиот концерн „Renault“, во заднината на скандалот со челникот на концернот „Renault – Nissan – Mitsubishi“, пишува во понеделникот Financial Times, повикувајќи се на доверливи извори.

Според информациите на весникот, планот вклучува целосен раздвојување на компанијата во техничките и производни области, како и реконструкција во плочата на „Nissan“. Изворите на Financial Times, исто така, тврдат дека бегството на Карлос Гон во Либан не била причината, туку само придонесло за зголемување на веќе постојните напнатости меѓу членките на алијансата.

Се истакнува дека целосното прекинување на односите во рамките на алијансата „Renault – Nissan – Mitsubishi“ ќе ги принудат членките да побараат нови партнери кои ефикасно ќе им конкурираат на веќе постојните асоцијации во автомобилската индустрија, како што се алијансата „PSA – Fiat Chrysler“ и заедночкото производство на „Volkswagen“ и „Ford“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.