Во Појасот Газа досега се раселени околу 1,7 милиони луѓе

Бројот на раселени лица во Појасот Газа од почетокот на војната меѓу Хамас и Израел достигна околу 1,7 милиони, соопшти денеска Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа за палестинските бегалци (УНРВА).

Според соопштението, во училиштата на УНРВА се сместени околу 900 раселени лица, а на улица живеат стотици илјади луѓе, пренесува „Харец“.

Агенцијата соопшти дека контаминираната вода за пиење довела до ширење на болеста и дека постои страв од појава на колера. Во соопштението се нагласува и дека УНРВА му ги доставила на Израел точните локации на неговите објекти, но дека повеќе од 70 од нив биле оштетени во бомбардирањето.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.