ФОТО: Во Преторија откриена статуа на Нелсон Мандела

134

Ден по неговиот погреб во јужноафриканската престолнина Преторија беше откриена статуа на починатиот лидер Нелсон Мандела. Споменикот висок девет метри се издига пред зградата на Владата.

Во неделата првиот црн претседател на земјата беше погребан по десетдневна жалост. Тој почина на 95-годишна возраст, по долго боледување од белодробна инфекција.

Статуата беше откриена од страна на претседателот на Република Јужна Африка, Џејкоб Зума, на денешниот празник, Денот на помирувањето, што го одбележува крајот на апартхејдот, борбата на која Мандела го посвети својот живот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.