„Во ред, добра ноќ“ – последните зборови на пилотот на исчезнатиот авион

92

„Во ред, добра ноќ“ се последните зборови на пилотот на „Боингот 777“, до контролата на летање кој исчезна пред пет дена, објавија малезиските воздухопловни сили. Кратко потоа авинот го снемало од радарите и од тогаш нема трага каде е леталото со 239-те патници.

Zaharie Ahmad Shah, a 53-year-old Malaysian, who was one of the pilots of the Malaysia Airlines plane that remains missing

Потрагата по авионот кој мистериозно исчезна се’ уште траа со  42 брода и 35 авиони од повеќе земји, меѓу кои Малезија, Кина, Сингапур, Виетнам, Филипини, Индонезија и САД.

Во меѓувреме расте напнатоста кај роднините кои се во исчекување и се подготвуваат за најлошата варијатна.

Deputy Commander of Vietnam 918 Air Brigade Senior Lieutenant Nguyen Tri Thuc (right) during the search for the missing plane

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.