Во Романија од грип починаа 99 лица

81

Во Романија досега од грип починаа 99 лица, соопшти денеска Националниот институт за јавно здравје.

Како што е наведено во соопштението, последната жртва е 73-годишна жена од регионот на Прахова, северно од Букурешт, која починала вчера.

Потврдено е дека таа имала вирус од типот А Х1 и дека не била вакцинирана против грип.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.