Во Русија прекинато емитувањето на серијата „Слуга на народот“

57

Рускиот телевизиски канал ТНТ престана да ја емитува серијата што ја започна политичката кариера на украинскиот претседател Володимир Зеленски, по обвинувањата дека од првата епизода е исфрлена непристојна шега за Владимир Путин.

Каналот ТНТ, дел од „Газпром-медиа“, ги изненади многумина кога објави дека ќе ја емитува „Слуга на народот“, во која главната улога, учителот кој станува претседател, ја игра Зеленски, кој победи на претседателските избори во Украина и во реалниот живот.

Телевизијата не ја коментираше наводната цензура и негираше дека некогаш планира да продолжи со емитување, односно дека првите неколку епизоди беа дел од маркетингот за платформа за гледање каде серијата ќе продолжи да биде достапна.

– Тоа беше маркетиншки трик, рече извршниот директор на „Газпром медиа“, Дмитри Черњишенко.

Путин и Зеленски првпат оваа недела се сретнаа на самитот во Париз, чија цел е да најдат начин да се стави крај на конфликтот во источна Украина, каде проруските сили се борат со украинската војска.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.