Во САД одложени сите спортски настани на осум седмици

19

Американскиот Центар за спречување и контрола на болестите (CDC) објави дека сите спорстски настани во Соединетите држави и сите поголеми собири се одложуваат во текот ан следните осум седмици.

„Голебите собирања на луѓе на спортстките натрпевари и другите настани помагаат во ширењето на коронавирусот“, образложија од CDC.

Периодот од осум седмици ќе трае до 8-ми мај, пишува во понеделникот весникот The Los Angeles Times. Овој датум е подонца од предвидувањата во најсилните професионални лиги, како НБА, НХЛ, НФЛ, МСЛ, па кошаркарите и хокеарите ќе мора да избираат меѓу многу скратена сезона или летно доигрување на првенството.

Кога минатата седмица почнаа да ги прекинуваат спортските натпреварувања во САД, кошаркарката и фудбалската лига најавија пауза од најмалку 30 дена. Бејзбол лигата објави дека сезоната ќе започне две седмици подоцна отколку што се очекуваше, на 9-ти април, но сега се чини дека имајќи го предвид тринеделниот пролетен тренинг период, нема да започен пред 1-ви јуни.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.