Во Шведска утре се одржуваат парламентарни избори

112

Во Шведска утре се одржуваат парламентарните избори на кои најголеми шанси за победа имаат социјалдемократите.

На шведската политичка сцена и претстои голема промена, најголема во текот на изминатата деценија, бидејќи шведските социјалдемократи имаат шанса на изборите да ја вратат власта во земјата.

Фаворит за иден премиер на Шведскла е Стефан Лоефвен, кој според последните мерења на рејтинзите, социјалдемократите имаат поддршка од преку 29 отсто од бирачите, пренесува АФП.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.