Во Сингапур обелоденети доверливи информации за 14.000 ХИВ позитивни лица

Строго доверливи информации за над 14.000 лица инфицирани со ХИВ, вклучително и странски државјани, беа објавени во Сингапур, јавува Би-Би-Си.

Станува збор за имиња, адреси и информации од здравствените картони на 8.000 странци и 5.400 Сингапурци.

Властите тврдат дека за ова „протекување“ на доверливите податоци е одговорен 33-годишниот Американец, Мики Фарера-Борчез и неговиот поранешен партнер, сингапурскиот лекар Лер Тек Сианг.

Фарера-Борчез, кој е инфициран со ХИВ, живеел во Сингапур од 2008 до 2016 година, кога е протеран од земјата поради користење дрога. Неговиот поранешен партнер, Лер, пак е некогашен шеф на Одделот за јавно здравство на Сингапур, кој е осуден поради помагање на Фарера-Борчез за фалсификување на медицинските податоци со цел да прикрие дека е ХИВ позитивен.

До 2015 година во Сингапур им беше забранет влез на лица инфицирани со ХИВ.

Според властите, објавените доверливи податоци Лер му ги предал на Фарера-Борчез во 2016 година, по што тој сега ги обелоденил.

Жал ни е што еден од нашите поранешни вработени кој имал пристап до доверливи информации, не ги почитуваше нашите безбедносни правила, изјави сингапурскиот министер за здравство Ган Ким Јонг.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.