Свет

грозоморни докази за џихадистичките ѕверства Во сириската покраина Рака откриени две масовни гробници со жртви на ИД

Во сириската покраина Рака откриени две масовни гробници со жртви на ИД

Останки на најмалку 115 луѓе кои биле жртви на масовните масакри на ултрарадикалната сунитска групација Исламска држава (ИД) се откриени во масовна гробница во близина на селото ел-Вави, 25 километри од градот Рака, во истоимената сириска покраина, пренесува службената новинска агенција SANA.

Според агенцијата, сите тела се пренесени во воената болница за судско-медицинска експертиза и идентификување на жртвите.

На седум километри југоисточно од ел-Вавиу, во областа Денси-Афнан локалните жители во петокот откриле уште една масовната гробница, кај којашто во моментов работат воено медицинските служби. Според досега утврденото, меѓу жртвите има и сириски војници и цивили.

Рака беше едно од главните упоришта на Исламската држава и престолнина во Сирија на нејзиниот самопрогласен калифат на сириските и ирачките територии кои ги контролираше до летото 2014 година. Арапско-курдската коалиција Слободни демократски сили (FDS) со помош на американските сили ја заземаа рака од Исламската држава на 17-то октомври, но официјален Дамаск ги обвинува САД дека влијаеле за постигнување на договор меѓу сириската опозиција и џихадистите по што ги дислоцирале со хеликоптери и автобуси борците на Исламската држава во други области на Сирија каде што ги подготвуваат и увежбуваат за дестабилизирање на ситуацијата во земјата.