Во Скопје казнети 213 возачи, 157 за брзо возење

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден (23.04.2023) продолжи со контролите во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 213 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 157 санкции, 10 мерки за возење без возачка дозвола, 19 санкции за возење под дејство на алкохол.

Изречени се три мерки за користење мобилен телефон при возење, три санкции за минување на затворен сигнал (црвено светло)…

-Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, велат од МВР.