-2 C
Skopje
петок, јануари 22, 2021

Во Скопје МВР санкционира 256 возачи

113

Министерството за внатрешни работи во рамки на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот на територијата на град Скопје вчера изрече вкупно 256 мерки.

Меѓу нив, како што соопшти МВР, 17 за технички неисправни и нерегистрирани возила, 12 санкции за управување под дејство на алкохол, девет за минување на затворен семафор (црвено светло), 14 мерки за користење на мобилен телефон, 50 за неносење заштитна маска, 37 санкции за непрописно паркирани возила, а 32 возила се подигнати од „пајак” службата.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови, најавуваат од МВР, од каде апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за се зголеми безбедноста во сообраќајот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.