Во среда и четврток температури до 40 степени

Во среда и четврток температури до 40 степени

Македонија во следните неколку денови ќе биде под влијание на многу топла воздушна маса што ќе предизвика позначителен пораст на дневните температури. Особено топло ќе биде во среда и четврток, кога во југоисточните делови се очекуваат и до 40 степени.

Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), во четврток попладне ќе настапи преодно наоблачување со локален, повремено пороен дожд и грмежи. Во петок ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд и умерен северен ветер што ќе ги намали дневните температури за три до четири степени.

Од сабота повторно ќе биде стабилно со благ пораст на дневните температури.

Времето денеска е претежно сончево и топло со мала локална облачност. Дува слаб до умерен ветер од северен правец, а максималната температура е во интервал од 29 до 36 степени.

Како ќе влијаат временските промени врз нас?
Како ќе влијаат временските промени врз нас?

Биометеоролошките услови се лоши. Во пладневните часови кај поголемиот број луѓе можна е појава на главоболки, но и болки во колената, грбот и вратот. Вечер е можна општа слабост, а кај некои и чувство на тежина во главата. Во ноќните часови болките од ревматски карактер, но и оние од артритични промени, ќе бидат поизразени. Слично ќе биде и утре.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.