Во Токио, за првпат по над 50 години, падна снег во ноември

105
токио

Необично студената воздушна маса во јапонската престолнина донесе воден снег. Тротоарите и автомобилите во западните предградија на Токио утринава се заснежени, но бидејќи температурата на воздухот во градот е над нулата не се формираше трајна снежна покривка.

Метеоролози прогнозираат дека во градот ќе паднат до два сантиметри снег, додека во планините на северозапад од Токио внежите од снег ќе бидат пообилни.

Снегот предизвика мало забавување на утринските возови од и кон блиските населени места.

Последен пат во Токио паѓал снег во ноември во далечната 1962 година.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.