Во трката за британски премиер останаа Борис Џонсон и Џереми Хант

52

Џереми Хант ќе се соочи со Борис Џонсон во трката за функцијата британски премиер откако Мајкл Гоув беше елиминиран во најновото гласање на ториевците.

Гоув беше поддржан од 75 пратеници – само два гласа помалку од 77-годишниот Хант.

Џонсон, кој се смета за фаворит во трката, беше поддржан од 160 конзервативни пратеници.

Тој и Хант сега ќе се натпреваруваат во вториот круг кај околу 160.000-те члена на партијата, а победникот ќе биде објавен в недела на 22 јули.

Сите 313 конзервативни пратеници гласаа, а евидентирано е едно неважечко гласачко ливче.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.