Во Украина има се повеќе предвремени породувања, а бебињата се борат за живот во бомбардираните градови

Лекарите забележале ненадејно зголемување на бројот на предвремени породувања во некои делови на Украина.

Пренаталните клиники во Лавов и Харков изјавија за Би-Би-Си дека стапката на предвремено породување е двојно или тројно зголемена во последните неколку недели. Тоа е резултат на стрес и здравствени проблеми поврзани со војната, велат експертите.

Малата Полина е родена во регионалната перинатална клиника во Харков, тежи 630 грама, додека просечната тежина на родените девојчиња е пет пати поголема. Викторија, тешка 800 грама, е родена на почетокот на март во пренаталната болница во Лавов со нејзината сестра близначка Вероника. Девојчињата се родени откако нивната мајка избегала од Киев.

Овие девојки, едната во егзил, а другата во борба за живот во бомбардираниот град, го покажуваат стресот и трудот со кој се соочуваат мајките и лекарите во Украина.

Д-р Ирина Кондратова, докторката задолжена за грижа за малата Полина, изјави за Би-Би-Си дека предвремените породувања скокнале три пати во споредба со нормалната стапка во нејзината клиника во Харков. Тој додава дека предвремените породувања сега сочинуваат 50 отсто од сите раѓања.

– Инфекции, недостаток на медицинска нега, лоша исхрана – војната создава опасност од предвремено породување. Нашиот предвремено наталитет веќе беше висок бидејќи имавме многу пациенти од Доњецк и Луганск. Во конфликтните зони, жените поминуваат многу време во преполни подруми, каде што се активни инфекциите. А и на жените им е потешко да добијат лекарска помош доколку им е потребна – објасни д-р Кондратова.

Иако процентот на предвремени породувања во нејзината клиника е намален, д-р Кондратова открива дека вкупниот број на нејзини пациенти е намален бидејќи жените бегаат од борбите во Харков. Далеку од фронтот, ширум земјата во Лавов, видлив е прилив на трудници.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.