Во Украина уапсени неколку лица поради убиство на новинар

13

Полицијата во Украина денеска уапси неколкумина осомничени за убиство на новинар пред три години.

Новинарот Павел Шеремет, роден во Белорусија, беше убиен на 20 јули 2016 година во центарот на Киев, кога во неговиот автомобил беше подметната бомба.

Украинската полиција не прецизира колку луѓе се приведени.

Андриј Антоненко, ветеран во борбите против проруските сили во источна Украина, на Фејсбук напиша дека тој е еден од уапсените.

Меѓу уапсени е и лекарката Јулија Кузменко.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.