Во украински напад на Крим загина едно лице, двајца се повредени

Украинските сили оштетиле руски десантен брод Новочеркаск во неговата домашна база во Феодосија за време на ноќен ракетен напад, потврди во вторникот наутро руското Министерство за одбрана.

Нападот, исто така, резултираше со соборување на два украински авиони Су-24, кои лансираа проектили кон целите, се вели во соопштението. Тие беа соборени од руско противвоздушно вооружување во близина на градот Николаев, соопшти војската.

Нападот на пристанишниот град на Крим го потврди и шефот на рускиот федерален субјект Сергеј Аксјонов, кој рече дека едно лице загинало, а две други се повредени. Експлозивните бранови од експлозиите во воениот објект, исто така, ги оштетија прозорците на околните згради, но инаку цивилната инфраструктура остана недопрена, изјави претставникот.

Украинскиот генерал Николај Олешчук, кој командува со националните воздухопловни сили, тврдеше дека Новочеркаск „одеше по патот“ на Москва, поранешниот предводник на руската Црноморска флота што потона по пријавениот украински напад минатата година. Тој им се заблагодари на украинските воени пилоти вклучени во ноќната операција, но не потврди дека има загуби од страната на Киев.

Десантни бродови првенствено се наменети за транспорт на големи воени товари и распоредување на копнени сили за време на амфибиски операции. Новочеркаск може да носи, на пример, 10 главни борбени тенкови и 340 војници. Бродот припаѓа на класата Ropucha, кој се произведуваше во Полска од 1970-тите до 1990-тите.

Ниту Русија, ниту Украина не го идентификуваа оружјето користено во ноќниот напад, но некои воени експерти веруваат дека тоа се крстосувачките ракети воздух-земја „Storm Shadow“, кои Обединетото Кралство му ги достави на Киев претходно оваа година.

Истиот тип на оружје, наводно, бил распореден и за време на септемврискиот напад на воено пристаниште во Севастопол, во кој биле погодени нападната подморница со дизел-електрична класа „Кило“ и десантниот брод „Минск“ од класата „Ропуча“.

Во понеделникот, руското Министерство за одбрана извести за ослободување на Маријнка во Народна Република Доњецк. Со години, градот беше главно упориште за украинската армија. Портпаролот на украинската војска како одговор тврдеше дека борбите се во тек.