Во украински напади врз руски Белгород убиен еден човек

Во украински воздушни напади врз јужниот руски пограничен град Белгород во неделата убиен е еден маж а уште осум други лица се повредени, објави на Telegram гувернерот на регионот Вјачеслав Гладков.

Според извештаите, цел на украинскиот напад околу 13 часот по локално време во неделата бил градот Белгород а на небото над градот биле регистрирани девет експлозии, и се претпоставува дека руската противвоздушна одбрана во воздух го уништила проектилите истрелана од територијата на Украина. Се претпоставува дека нападот е извршен со американските ракетни системи со долг дострел HIMARS.

Според Гладков, мажот кој потекнува до друг крај и работел во Белгородската област, загинал на живинарска фарма близу градот Белгород. Додава и дека оштетена е фармата, како и неколку згради и 14 куќи во градот, главно од остатоци од пресретнатите украински проектили.

Од почетокот на руската инвазија во Украина, Белгород и регионот беа често цел на напади на украинските сили, а покрај обидите за ракетирање на центарот на градот тие се насочени и кон цивилната инфраструктурата, како и кон складиштата со горива и муниција. Според руските извори, се претпоставува дека Белгородската област била планирана и за прекугранични напади од украинската војска во планираната за март годинава офанзива во Донбас.