Во Венецуела куќите на заболените од Ковид-19 обележани со црвени ознаки

13

Тој во изјава за локалното радио најави дека придобивките, како што се помошта за храна и гас, ќе бидат укинати доколку луѓето не се придржуваат кон карантинот воведен поради зголемувањето на бројот на заболени од коронавирус, пренесува „Ројтерс“.

Потегот на градоначалникот, кој е член на владејачката Социјалистичка партија на венецуелскиот претседател Николас Мадуро, наиде на обвинувања за дискриминација.

Адвокатката за човекови права Тамара Суху остро реагираше со објава на „Твитер“.

„Ние мора да го осудиме и да му посакаме добро здравје, за да не мора да се означи себеси“, напиша таа.

Венецуела се соочува со ново зголемување на бројот на новозаразени по врвот во август.

Во текот на претходниот ден, во таа земја беа регистрирани 1.525 нови случаи, а 15 лица починаа.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.