Во веројатно најголемата кражба на криптовалути исчезнаа 615 милиони долари

Блокчејн компанијата „Ronin“ во вторникот објави дека хакери од системот ѝ повлекле 615 милиони долари во криптовалути, што би бил најголемиот грабеж од овој вид во историјата.

Како што е објавено, неидентификувани хакери на 23-ти март украле 173.600 токени ether и 25,5 милиони токени USD Coin. Вкупната вредност на овие криптовалути во моментов изнесува над 614 милиони американски долари.

Во „Ronin“, чија главна дејност е развивање видео-игрри, кражбата ја откриле во вторникот и изјавија дека соработуваат со „низа владини агенции за да обезбедат криминалците да бидат изведени пред правдата“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.