Во воените дејствија во Украина досега загинаа 28 деца, 64 се ранети

За осум дена, колку што трае руската инвазија врз Украина, загинаа 28 деца, а 64 се ранети во руските напади.

Информацијата ја соопшти Дарија Херасимчук, советничка на украинскиот претседател за правата на децата и рехабилитација, јави Укринформ.

– Уништени се породилишта, градинки, училишта. Околу еден и пол милион деца, останаа во области погодени од гранатирање и под опсада, вклучувајќи сирачиња и млади со попреченост на кои им е потребна итна помош, појасни Херасимчук.

На 24 февруари, рускиот претседател, Владимир Путин ѝ објави војна на Украина и започна инвазија од големи размери.

Во земјата беше воведена воена состојба, се најави и општа мобилизација.

Украина поднесе тужба против Руската Федерација до Кривичниот суд на ОН во Хаг.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.