ВО ЖИВО: Погребот на Мандела

 

Јужна Африка и светот денеска се простуваат од Нелсон Мандела, светската политичка икона и борец против апартхејдот Нелсон, кој почина на петти  декември на 96-годишна возраст, почна утрово во селото Куну, каде што тој го поминал детството и каде живееше по повлекувањето од политиката.

Вдовицата на Мандела,  Граса Машел пристигна на церемонијата и се движеше пред поворката на  нејзиниот сопруг. Спред традицијата, таа го превзема неговото тело.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.