Вонреден состанок на ЕП за укинување на визите за Турција

60

Европскиот парламент утре ќе одржи вонредна седница, на која ќе се разгледува прашањето за укинувањето на визите за турските државјани во Шенген зоната, јавува МИА, повикувајќи се на БТА.

Тема на дискусијата ќе биде колку Турција ги исполнила неопходните критериуми за укинување на визите.

Како важен услов за исполнување на неопходните барања се нагласува потребата од измена на турскиот закон за борба против тероризмот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.