Вотфорд по поразот од Саутемптон тоне на табелата

35

Во натпреварот до 32-то коло од англиското фудбалско првенство, Саутемптон оствари убедлива победа на гости кај Вотфорд од 3:1.

Ова беше осмата гостинска победа на Саутемптон оваа сезона, што претставува нов клупски рекорд во елитното натпреварување на англискиот фудбал.

Сите четири погодоци на мечот ги постигнаа гостинските играчи. Даниел Ингс беше двоен стрелец во 16 и 70 минута и Џемјмс Вард-Проуз во 82 минута, а за Вотфорд автогол си постигна Јан Бендарек во 79 минута.

Саутемптон со оваа победа скокна на 13 место на табелата со 40 бодови, додека Вотфорд е три месеци подолу со 28 бодови, под повече од зоната на испаѓање.

Англиското првенство продолжува во понеделникот со натпреварот меѓу Кристал Палас и Барнли.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.