26.8 C
Skopje
среда, јуни 23, 2021

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Пет студенти загинаа откако се сруши ограда на факултет во Боливија

110

Најмалку пет студенти загинаа во Боливија кога паднаа од четвртиот кат од зградата на Универзитетот „Ел Алто“ во град недалеку од Ла Паз.

Несреќата се случила кога се срушила оградата на балконот. Видеото покажува голема група студенти кои се собираат на балконот кога оградата попуштила и студентите паднале.

„Досега имаме информации дека пет студенти загинале, а тројца се на интензивна нега“, изјави министерот за внатрешни работи, Едуардо дел Кастилјо.

Несреќата се случила во зградата на Факултетот за финансии, каде што студентите во тој момент имале состанок.

Од терасата паднале најмалку осум студенти.

Moment of the fall of students at the Public University of El Alto (UPEA)- Bolivia after railings were broken, following a fight between students. (02/03/2021) from CatastrophicFailure

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.