Вработените во метрото во Сао Паоло се заканија со штрајк

59

 

Вработените во метрото во Сао Паоло се заканија дека ќе го обноват штрајкот доколку управата не им ги зголеми платите до стартот на Светското првенство ( 12 јуни – 13 јули) во Бразил.

Шампионатот ќе биде отворен токлму во Сао Паоло , а првиот натпревар ќе го одиграат репрезентациите на Бразил и Хрватска.

Вработените бараат покачување на палтите од 16,5 проценти, а доколку не им биде исполнето ова барање најавија дека повторно ќе почнат да штрајкуваат и нема да запрат се додека не им бидат покачени платите

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.