Македонија

Временска прогноза Времето денеска променливо облачно со сончеви периоди

Времето денеска променливо облачно со сончеви периоди

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, но во западните делови ќе биде претежно облачно. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер.

Утринската температура ќе се движи од минус два до три, а дневната од осум до 15 степени.

Во Скопје времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Утринската температура ќе се спушти до минус еден, а дневната ќе достигне до девет степени.

За време на викендот ќе има врнежи од дожд, а на повисоките места и планините врнежите ќе бидат од снег. Вкупната количина на наврнат воден талог во овие делови се очекува да надмине 30 л/м2. На повеќе места ќе се формира снежна покривка, а на планините во западните и јужните делови позначително ќе се зголеми.