ВТА Штутгарт: Рибакина убедливо ја освоји титулата

Казахстанската тенисерка Елена Рибакина убедливо славеше во финалето на ВТА 500 турнирот од турнирот на земја во сала во Штутгарт, победувајќи ја Украинката Марта Костјук со 6-2, 6-2.

Четвртата носителка Рибакина ја заврши најголемата работа во однос на севкупната победа еден ден претходно, кога во полуфиналето ја победи светската тенисерка број еден, Полјачката Ига Швијатек во три сета. Финалето беше еднонасочна улица од почетокот каде Рибакина целосно доминираше.

Во Штутгарт Рибакина го освои осмиот ВТА турнир во кариерата и трет годинава. Претходно во 2024 година најдобро пласирана беше во Бризбејн и Абу Даби. Севкупно, во Штутгарт таа се појави во своето 19-то финале во кариерата. Костјук третпат играше во финалето, а досега има освоено еден трофеј, оној минатата година во Остин.