Втор случај на коронавирус во Хрватска

13

Хрватските доктори го потврдија вториот случај на лице заразено со новиот коронавирус.

Се работи за братот на првиот пациент, на кој вчера му беше дијагностициран коронавирус откако се врати од Милано. Неговиот помал брат, кој сега е практично второто заразено лице, било во Милано за да гледа фудбалски натпревар од Лигата на шампионите. Девојката на заразеното лице која цело време била со него не е заразена со вирусот.

Здравствените власти на Хрватска информираа дека во овој момент на инфективната клиника се тестираат три лица поради сомнеж дека се заразени со Ковид-19.

Во меѓувреме во Сплит од Анкона пристигна брод со 80 патници, кој го пречекаа посебно опремени полицајци и санитарни инспектори.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.