Вучиќ ќе бара итна седница на Советот за безбедност на ОН за ситуацијата во Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска во Њујорк изјави дека има интензивни разговори со меѓународни претставници за Косово и Метохија поради последните настани во јужната српска покраина, поради новото апсење на тројца Срби.

– Поради апсењето на Елезовиќ, Миловиќ и Костиќ, сега е сосема јасно дека по заканата дека Србите ќе настрадаат и ќе платат, Курти се впушти во една од последните операции во пошироката кампања за етничко чистење на српскиот народ со Косово. и Метохија – изјави Вучиќ за новинарите.

Преземаме сѐ што е во наша моќ и сакаме да ги искористиме сите дипломатски средства и сите политички средства, рече Вучиќ.

– Интензивно водиме разговори со меѓународни претставници за Косово и Метохија. Правиме се што е во наша моќ. Ние многу добро знаеме што е нашата работа и каква работа е да ги штитиме интересите на нашиот народ. Ги повикувам сите да реагираат, да направат се што е во нивна моќ за да можат Србите да опстанат на подрачјето на Косово и Метохија. За се што се случува го информирав и шпанскиот премиер, кој инаку е искрен и голем пријател на Србија. Повторно разговарав со Шарл Мишел и со многу претставници на ЕУ. Се надевам дека добро ќе ги разберат нашите пораки – рече Вучиќ.

– Белград ќе побара закажување итна седница на Советот за безбедност на Обединетите нации во врска со ситуацијата на Косово и Метохија. Ние работиме на тоа. Ги гледаме сите можности и дефинитивно ќе ги бараме. Ќе видиме кој датум ќе биде седницата за извештајот на УНМИК, па ќе ја бараме во друго време.“ Одбивањето да се организира итна седница на Советот за безбедност на ОН „ќе биде сигнал“.

– Доста ни е од оваа двојна вина бидејќи е очигледно кој е тука виновен. Тоа им е јасно и на оние кои го поддржуваат однесувањето на Курти. Повеќе не можат да се кријат зад тоа, велејќи дека и Србите се подеднакво виновни“.

Тој изјави дека за барањето за одржување итна седница на Советот за безбедност на ОН разговарал со министерот за одбрана Милош Вучевиќ и началникот на Генералштабот на српските вооружени сили Милан Мојсиловиќ, а на оваа тема ќе разговараат и викендов, по за што би била донесена конечна одлука.

Вучиќ вели дека се работи на свикување на вонредна седница на СБ на ОН.- Доста ни е уште од ова, „боцидизмот“, очигледно е кој е тука виновен, јасно им е и на оние кои го поддржуваат однесувањето на Курти. . За ова ќе разговараме во сабота и недела и ќе донесеме конечна одлука.

– Јасно е дека по заканите на Аљбин Курти дека Србите ќе настрадаат и ќе платат, тој започна поширока кампања на етничко чистење. Правиме се што е во наша моќ, сакаме да ги искористиме сите политички средства. Ја повикуваме меѓународната заедница да реагира. Ќе имаме многу важни состаноци во раните утрински часови.

-Главна тема на мојот говор ќе бидат принципите на меѓународното јавно право, како политички ветеран сакам да оставам белег со тој говор и ги молам граѓаните на Србија да го слушнат, тоа ќе биде после 17 часот, јас. ќе ги каже фактите, вистината и верувам дека на многумина нема да им се допадне. Можеби ќе зборувам уште малку, можеби ќе ме прекинат, некои зборуваа подолго, не беа прекинати.

-Координираме состаноци со корејскиот претседател, кинескиот претседател, важни состаноци. Можеме да очекуваме поширока поддршка од Народна Република Кина. Сега да ги преброиме членовите на Советот за безбедност, ни требаат девет за да имаме на наша страна.

– Многумина сакаат да ги користат своите ресурси за богатството на својот народ, вие не можете да го спречите тоа. Србија е токму заедно со тие желби, но сака да соработува со сите. Само бараме да ни се обраќате со почит, да не ја навредувате нашата интелигенција. Не кажувајте ни за еден принцип за Украина и за сосема други принципи за Србија. Кога сме ние виновни, кажи „ти си крив“, но кога не сме ние, не кажувај дека сме. Немам проблем со тоа колку текстови некој ќе плати против мене, или статии да објавам. Ова е една борба од која тие не можат да излезат како победници. Борбата ќе биде долга, не е лесна, но сигурен сум дека слободарскиот свет ќе победи.

-Дали ќе ни биде доцна или не е друго прашање, а гледате дека и тие од запад и тие од исток креваат глава и почнуваат да се соединуваат меѓу себе и да си го бараат местото под сонцето. . Тоа е неповратен процес. Како економијата да оди напред, за луѓето да живеат подобро.

– Интересно е како Хрватите и десничарите во Србија изведуваат различни заклучоци. Мора да имате предвид дека Србија не е членка ниту на ОДБК ниту на НАТО. Ерменија не беше неутрална, но ги напушташе своите позиции. Не сакам да навлегувам во ерменската позиција, што секако е тешко, тие ни се пријателски народ. Што се однесува до нас, ние сме воено неутрални, нема да ни диктираат ниту Германците, ниту Американците или некој со кој ќе имаме вежби, можеме само да се потпреме на себе. Некои ќе речат „да, Русите не оставија“, што е точно и до ден денес не знаеме зошто го напуштија Косово и зошто во тој момент останавме сами, но нема да го слушнат аргументот дека Русите не бомбардираше.

– Секогаш ќе можеме да сметаме само на себе и затоа ни треба посилна армија и посилна економија. Мораме објективно да гледаме на работите и мислам дека тоа е она што го правам.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.