10.4 C
Skopje
сабота, јануари 23, 2021

Вучиќ ќе плати 1.700 евра казна, го нарекол лидерот на десничарите „фашист”

93

Српскиот претседател Александар Вучиќ ќе треба да плати отштета од околу 1700 евра за нарушување на угледот и честа на лидерот на конзервативното движење Двери, Бошко Обрадовиќ, кого го нарече „лажго и фашист“, пресудил Првиот основен суд во Белград.

Движењето Двери објави копија од пресудата на својата веб-страница, а претседателот на Двери, Бошко Обрадовиќ, ја оцени пресудата како историска.

Обрадовиќ оцени дека ова е „голем и историски момент“, кога независното судство во Србија ја донесе првата пресуда против Александар Вучиќ, не само како „индивидуа, туку и како симбол на сегашната влада“, објави Двери.

Повод за тужбата биле обраќањата на Вучиќ на 13 и 16 февруари 2019 година, во кои тој го нарекол Обрадовиќ „крадец“ и „фашист“.

Во образложението на пресудата, како што е истакнато од движењето „Двери“, се наведува дека Судот смета дека, во согласност со содржината на изјавите и во контекстот во кој тие биле дадени, обвинетиот „го омаловажувал тужителот“ и му го нарушил достоинството и честа во својство на претседател на државата и на телевизиски канал со национална фреквенција, кој на изјавите им дава дополнителна тежина “.

„Оваа пресуда ја брани мојата чест и ова е огромно задоволство за мене лично, за моето семејство и за српското движење Двери како целина. Ние не сме ниту фашисти, ниту сме крадци, ниту пак претседателот на СНС и Србија може да нè нарече така во медиумите без никакви докази“. , изјави Обрадовиќ.

Двери на својата веб-страница објави копија од пресудата на Првиот основен суд во Белград, со наслов „Историска пресуда: Александар Вучиќ осуден за лага за Бошко Обрадовиќ“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.