Вучиќ ќе предложи враќање на смртната казна

Српскиот претседател Александар Вучиќ во саботата вечерта, коментирајќи го убиството на двегодишното девојче од околината на Бор, изјави дека на идната влада ќе и предложи измени на законот со цел повторно да се воведе смртната казна за најтешките кривични дела.

Вучиќ, во тричасовно интервју за провладината кабелска телевизија Информер, потсети дека се залагал за враќање на смртната казна по двете масовни убиства во мај минатата година во кои малолетник и тинејџер убија дваесеттина сви врсници.

Смртната казна во Србија се применувала од создавањето на современата држава во 1804 година до февруари 2002 година, кога била укината со закон.

Вучиќ, дипломиран правник, исто така оцени дека аргументите на противниците на враќањето на смртната казна се „оправдани и рационални“, тврдејќи дека и смртната казна е оправдана во случаи кога нема никакво сомнение дека станува збор за сторители на најтешкото кривично дело.

На двајца осомничени за тешкото убиство на двегодишното девојче Данка Илиќ од околината на Бор им е одредена мерка притвор до 30 дена, едниот го признал делото, другиот се брани со останување молчел, а приведени се уште две лица осомничени дека помагале да се сокрие телото, соопштија во саботата обвинителството и полицијата.

Српските медиумски портали објавија, повикувајќи се на неофицијални информации од обвинителството, дека второосомничениот Д.Д „детално“ раскажал како откако девојката ја удрил автомобилот, тој наводно истрчал од совозачкото седиште и почнал да ја дави сѐ додека не престанала да дише.

„Ако некое дело заслужува смртна казна, тогаш тоа е дело“, рече Вучиќ.