Вучиќ: Ги прифативме заклучоците, спорно е прашањето за промена на границите

-На состанокот на лидерите на Западен Балкан во рамките на процесот Брдо – Бриони, Србија ги прифати предложените заклучоци, истакна денеска претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Тој рече дека најважно е да постои консензус дека целиот регион е на европскиот пат и дека треба да работиме заедно.

„Ние ги поддржавме намерите, желбите и претензиите на другите во Западен Балкан за отворање датум за преговори и визна либерализација“, објави Вучиќ, пренесува Танјуг.

Тој рече дека има многу работи за кои не се согласуваме, а едно прашање што беше клучно, вели тој, беше прашањето за промена на границите, за кое немаше договор.

Како што објасни, некои во регионот ја толкуваат промената на границите на два различни начина, како што сакаат, а Србија верува дека тие не треба да се менуваат надвор од правилата што ги воспоставија.

Србија секогаш се залагаше да не се менуваат границите признати од ОН, организација што е универзално тело и да не се однесува кон границите како што сака секоја земја според системот, еднаш промената е можна, утре не може.

„Нашата иницијатива не беше прифатена, а задоволни сме од остатокот на текстот“, рече тој.

Вучиќ истакна дека некои други барале многу повеќе и се многу понезадоволни.

Тој истакна дека се работи за пристојна и добра средба со многу реплики.

„Но, ние сме навикнати на тоа. Како прво, ги имаше меѓу Белград и Приштина, сите ние со Сараево и во рамките на БиХ. Ништо ново “, додаде тој.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.