Вучиќ: И со сета сила на Западот, Русија нема да биде поразена на бојното поле

Вучиќ истакна дека иако „не е сигурен што Русија треба да добие политички“, примирјето меѓу Русија и Украина би било најдобриот исход.

Залудни се сите напори на Западот да ѝ помогне на Украина да надвладее над Русија на бојното поле, изјави во четвртокот српскиот претседател Александар Вучиќ, повикувајќи ги Москва и Киев да се вклучат во мировни преговори.

Во изјавата за ТВ Хепи, Вучиќ изјави дека додека западните земји ѝ даваат на Украина огромна воена помош, „сега е јасно дека нема ништо од тоа“, а „лесен крај“ на конфликтот никаде не се гледа.

„И со сета сила на Западот, Русија нема да биде поразена на бојното поле“, изјави српскиот лидер.

Вучиќ истакна дека иако „не е сигурен што Русија треба да добие политички“, примирјето меѓу Русија и Украина би било најдобриот исход.

„Гледам иницијативи кои доаѓаат од некои арапски земји, се надевам дека нешто ќе нè приближи до мирот“, рече претседателот, додавајќи дека прекинот на непријателствата исто така ќе биде во интерес на американскиот претседател Џо Бајден, кој е на реизбор во 2024 година.

„Економијата веднаш ќе процвета; цените на енергијата драстично би паднале. Сè би било многу полесно. Мислам дека знае дека клучното прашање на изборите во САД е економијата“, рече Вучиќ.

Тој исто така изјави дека истото ќе важи и за Русија и Украина, за кои претседателот верува дека се „исцрпени“, иако истакна дека Москва се држи под западните санкции „подобро отколку што многумина очекуваа“.

Во јуни, српскиот лидер предупреди на можна ескалација во украинскиот конфликт, велејќи дека многу рекламираната офанзива на Киев – за која Русија тврди дека не успеала да добие никаков терен – може да предизвика силен одговор од Москва.

Коментарите на Вучиќ доаѓаат по неодамнешниот самит во Џеда, организиран од Саудиска Арабија, на кој присуствуваа претставници од околу 40 земји. Додека на списокот беа вклучени Украина, некои од нејзините западни поддржувачи, како што се САД и Обединетото Кралство, и партнерите на Москва од групата БРИКС (Бразил, Индија, Кина и Јужна Африка), самата Русија не беше поканета. Москва тврди дека без нејзино учество, какви било мировни преговори се бесмислени.

Иако самитот не заврши со официјално коминике, Волстрит журнал објави дека Украина се воздржува од туркање на својата мировна формула која бара повлекување на руските трупи од сите територии кои Киев ги тврди како свои. Украина, сепак, негираше дека се откажала од својот план, кој отфрла каков било компромис на теренот со Москва.