Вучиќ: Косовскиот премиер сонува да стане нов Зеленски

Тензиите во Косово може да излезат од контрола поради постапките на нејзиниот премиер Албин Курти, предупреди српскиот претседател Александар Вучиќ во интервјуто објавено во неделата, поради насилните судири меѓу локалната полиција и српските демонстранти.

Во изјава за српскиот ТВ канал Пинк, Вучиќ рече дека „најтешката ситуација на Косово и Метохија допрва следи. Нешто што до сега не сме го виделе, сето тоа благодарение на провокативните постапки и ужасно неодговорното однесување на Албин Курти.

Српскиот лидер посочи дека „се плаши од општа несигурност, нестабилност“ и од „големи конфликти“ во отцепената покраина.

„Знам дека Курти, кој предизвика сè, копнее и сонува да биде украинскиот претседател Володимир Зеленски“, додаде тој.

Вучиќ истакна дека бил контактиран од неколку европски пратеници кои изразиле загриженост за тековната ситуација во Косово, која е обележана со насилни судири меѓу локалната полиција и етничките Срби, кои го сочинуваат мнозинството во северниот дел на регионот.

Службениците за спроведување на законот употребија солзавец во една од општините за да ги растераат демонстрантите кои се обидоа да го спречат новоизбраниот градоначалник етнички Албанец да влезе во неговата канцеларија, што резултираше со неколку повредени.

Немирите дојдоа откако локалните Срби ги бојкотираа изборите во четири северни општини, на кои беше забележана вкупна излезност од само 3,47%, тврдејќи дека нема да работат со нови градоначалници од партиите на етничките Албанци кои не ги застапуваат нивните интереси.

Среде судирите, Србија ја стави својата војска во состојба на готовност, придвижувајќи некои единици поблиску до границата на регионот. Министерот за одбрана Милош Вучевиќ рече дека „јасно е дека се случува терор врз српската заедница во Косово“.

Во меѓувреме, голем број западни земји, вклучувајќи ги САД, Франција, Италија, Германија и Велика Британија, упатија неочекувано остар прекор за Косово, осудувајќи ја употребата на сила и ги повикаа локалните власти „веднаш да се повлечат и да деескалираат .“