Вучиќ: Курти е решен да не се формира ЗСО, а му ветија визна либерализација

Претседателот на Србија Александар Вучиќ вечерва гостува во емисијата „Ќирилица“ на ТВ Хепи.

Вучиќ со водителот Миломир Мариќ зборува за проблемите со кои се соочува земјата и за сите предизвици.

На почетокот изнесе неколку предвидувања пред средбата во Охрид.

– Лајчак денеска беше во Приштина. Таму речиси и не е постигнат напредок. Прилично сум сигурен дека Курти е решен да не формира ЗСО и дека одлуката за укинување на визниот режим за Косово му е лесно да ја види. Моментот во кој тоа се случува покажува дека го охрабрува Курти да продолжи да не ги исполнува своите обврски – рече Вучиќ, пренесува српски Курир.

Немаме ни 10 метри премин, како што вели, без НАТО околу нас.

– Не ми паѓа на памет да потпишам капитулација на Србија, но треба да знаеме какви се околностите. Нема да има капитулација и предавање. Јасно им ставив до знаење дека Србија нема да се согласи за влез на Косово во ОН и на ниту еден начин нема да го признае – нагласи Вучиќ.

Претседателот Вучиќ додаде дека не се грижи за себе, туку за иднината.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.